Tankar från solstolen

Termometern visar 27 grader i skuggan och kalendern har hunnit landa på 20 juli. I den tryckande hettan, när kondensen dansar nedför det kalla glaset flädersaft, hinner en del tankar snurra runt. Trots semestertider är det som att hjärnan ändå längtar till nya idéer, nya projekt och nya utmaningar. Om än i en långsammare takt.

AI överallt och hela tiden

Ingen kan ha missat vilken storm av utveckling som sker inom AI. Nya modeller med vässade algoritmer släpps och nya användningsområden dyker upp. Det var inte så fasligt längesedan som vi imponerades av att vi kunde svar på ganska banala frågor.

Nu finns Chat GPT, Copilot eller Gemini bland många andra AI-verktyg bara ett klick bort. Vi bär med oss denna nyfunna teknik i våra mobiler och det har verkligen revolutionerat vår digitala tillvaro. Lika stort som när internetuppkopplingen blev tillgänglig för allmänheten.

Blir vi dummare med AI?

Men då och då lyfts baksidorna med den nya tekniken. Vad händer när tekniken bli smartare än oss? Kan man lita på det som genereras? Blir vi kanske dummare när vi låter tekniken fatta fler och fler beslut åt oss? En del menar just det och det forskas redan på begreppet ”AI complacency” som är ett intressant område.

Det är ingen tvekan om att AI kan snabba upp saker, generera bilder, text, video och musik eller styra det mesta i våra smarta hem och bilar. AI kan till och med ge liv åt gamla bilder eller låta dig höra din egen röst i en låt och det låter bra oavsett om du kan sjunga eller inte.

Inom arbetslivet kan många arbetsuppgifter effektiviseras eller utföras av AI och det finns områden där artificiell intelligens är vassare än oss människor. Med andra ord blir AI en större och större del av vår vardag och vårt arbetsliv.

Ett mediokert resultat eller briljans

Men att helt förlita sig på AI utan att själv besitta kunskap om det som genereras kommer leda till ganska mediokra resultat. För det är så AI fungerar. Den hittar det vanligaste mönster den kan matcha mot och därför får du varken det sämsta eller det bästa resultatet. Visst det är mer komplext än så men det är enklast att förstå på detta sättet.

Om du har djup kunskap på området kan du dock bedöma kvaliteten på det AI spottar ur sig. Jag kan till exempel tycka att AI-genererade texter är själlösa och lite för perfekta. Jag har hört programmerare och databasexperter som säger att koden och svaren de får inte håller så hög nivå som man hade kunnat hoppas på.

Vi får inte glömma att vi människor är riktigt bra på idéer och äkta kreativitet. Allt baserat på vår kunskap, erfarenhet och alla intryck vi fått genom våra liv. Men när det låser sig kan AI vara ett bra verktyg för att få ny inspiration och nya uppslag.

Webbyrå och AI

Inom webbproduktion finn AI implementerat på alla tänkbara nivåer. Du kan få en hel hemsida producerad utan att behöva göra något själv. Det kanske låter bra men resultatet är inte mycket att hurra för. Detta av flera anledningar:

En AI:

  • träffar inte kunden och lär sig inte det unika med verksamheten eller varumärket
  • löser oftast inte de speciella problemställningar som kunden kanske har
  • kan inte läsa det som sägs mellan raderna på ett möte
  • producerar inte bättre än det som skrivs in i olika prompts
  • skapar något generiskt utifrån det som redan finns
  • skapar inte texter och bilder som håller hög kvalitet eller unikitet

Listan kan göras lång och detta gäller inom de flesta kreativa områden och yrken. Den är begränsad av de prompts man matar den med och den data den tränat på. Så även om det låter bra och AI ligger i tiden blir det inget professionellt eller unikt resultat. Man blir inte en bra snickare bara för att man kan hålla i en hammare.

Därför måste man våga vara kritisk till de svar man får och inte ta det för en sanning. För det är trots allt så att alla AI-modeller tränas på data genererat av just människor. Allt från genier till nybörjare inom respektive område.

En spännande och skrämmande framtid

Det finns stor nytta med artificiell intelligens och framtiden kommer utvisa hur vi nyttjar det på bästa sätt. Nu när mer och mer innehåll på internet är just AI-genererat är det en kittlande tanke att fundera på vad som händer när AI tränar på sitt egengenererade innehåll. Eller en AI som försöker kopiera sig själv när vi stänger ner den. Kommer AI få egen ”livsvilja” och vad kommer det leda till? Det är trots allt vi människor som sätter ramarna och reglerna för varje ny AI-modell.

Det är med andra ord bra och hälsosamt att våga tänka själv, vara kritisk och våga fatta egna beslut. Det är inte bara kroppen som behöver röra på sig, även hjärnan behöver sin gymnastik för att fungera optimalt. Att tänka själva är ändå det som gör oss unika och intressanta.

Koppla ner och koppla av

Men just nu lockar solstolen mest för att inte tala om det där iskalla glaset med hemmagjord flädersaft. Som jag har tillverkat helt utan hjälp av AI. På återseende och ha en riktigt skön fortsättning på sommaren.

/Jesper – UX/UI-designer

Senaste inläggen

Vi tar lite sommarledigt

Nu är sommaren verkligen här och även om vi älskar vårt arbete är det dags för lite välförtjänt ledighet. Framöver kommer vi att njuta av

Ny digital stomme för Future Solution

Future Solution i Varberg monterar stommar till byggnader både inom privat och offentlig sektor. Med stor yrkesstolthet och djupt kunnande ser de till att byggnaden

Ny logotyp för Tobbes Resor

Tobbes Resor i Avesta har levererat äventyr och upplevelser till sina resenärer under flera årtionden. Främst är det bussresor och kryssningar till olika resmål inom

Ny hemsida för Fordonskomplement

Nystartade företaget Fordonskomplement i Varberg erbjuder försäljning och montering av tillbehör till husbilar, företagsbilar och personbilar. Grundaren Emil lägger stor vikt vid kvalitet och noggrannhet

0%