Tobbes Resor i Avesta har levererat äventyr och upplevelser till sina resenärer under flera årtionden. Främst är det bussresor och kryssningar till olika resmål inom Norden och Europa men även flygresor till soligare breddgrader. En stor del av deras framgång kommer från deras genuina engagemang att skapa kompletta reseupplevelser för sina kunder i dalarna.
En trevande start som tog fart
När Erica Kåll tog över företaget var hon inte helt säker på om hon skulle driva det vidare. Tack vare peppande samtal med Håkan beslutade hon sig för att ge det en chans. Från början var vårt uppdrag att ta fram en ny hemsida utifrån samma koncept som vi gjort för andra bussreseföretag.
Tobbes Resor fick en flygande start och ökade snabbt i både resor och omsättning. Som komplement till hemsidan hjälpte vi dem med regelbundna nyhetsbrev och även grafisk formgivning av deras tryckta katalog.
Nya former för vårt uppdrag
Efter ett antal år behövde de byta bokningsplattform och med den nya plattformen fick de en ny hemsida med direkta kopplingar. Ett förståeligt beslut att flytta vidare från det vi byggt som var helt skräddarsytt.
Vår kontakt tog inte slut på grund av det. Nyhetsbrevet har riktigt bra effekt och levererar nya bokningar varje gång det skickas. Så man kan lugnt säga att det är en viktig del av deras digitala marknadsföring. För tillfället skickas det en gång i veckan och varje gång det skickats syns det positiva resultat på online-bokningarna.
Dags för ny visuell identitet
Vi skriver april 2025 och Erica hör av sig för att få hjälp med en helt ny logotyp. Den tidigare loggan hade et långt liv så nu var det hög tid att ta fram något helt nytt. Vi kände oss väldigt glada att få förtroendet att skapa Tobbes Resors nya visuella identitet som tar dem vidare in i 2020-talet.
Efter ett inledande samtal satte vår formgivare Jesper i gång och tog fram ett antal förslag som presenterades på ett Teams-möte. Ett litet problem uppstod. Personalen på Tobbes Resor tyckte att flera förslag var så pass bra att det blev svårt att välja. Efter lite diskussioner kom de ändå fram till den som kändes bäst och som tog tillvara deras arv på ett modernt sätt.
Logotypen kan vara viktig av flera anledningar
Beslutet att ta fram en ny logotyp kan ha flera anledningar. Allt från att den behöver moderniseras och bli proffsigare till att man vill förflytta sig mentalt till något nytt.
Logotypen för Tobbes Resor tar med sig deras DNA och symboliserar deras tre huvudsakliga ressätt – buss, båt och flyg. Vi är väldigt nöjda med resultatet precis som Erica med personal på Tobbes Resor.
Ny logotyp till ditt företag
Önskar du hjälp med design av en ny logotyp eller kanske modernisering av en befintlig? Lått oss hjälpa er och vi anpassar vår insats utifrån din ambition. Precis som som vi gör i alla uppdrag. Mejla på info@andremedvanner.se eller slå en signal på telefon 0340-801 05.