Ny hemsida och trycksaker för Alltikonsult

Alltikonsult i Göteborg är ett litet konsultbolag som har många likheter med oss även om vi jobbar i helt olika branscher. De erbjuder tjänster till fastighetsägare och samfälligheter inom projektledning, upphandling, förstudier och besikting inom relining. Precis som oss vill de bygga långsiktiga relationer med sina kunder.

Ny modern hemsida i WordPress

När Henrik och Mathias kom till oss var de i behov av en tydligare och modernare hemsida än den de hade. Deras erbjudande mot sina målgrupper är tydligt men den gamla hemsidan kommunicerade inte detta på ett bra sätt.

Genom ett bra samarbete och täta avstämningar tog vi fram en ny hemsida i WordPress som bättre speglar företagets varumärke och tjänster. Extra krut lades på att göra flödet från startsida till kontakt så enkelt som möjligt för besökaren. Ur vårt samarbete föddes också en ny typ av trygghets- och supporttjänst till deras kunder som ytterligare utvecklar Alltikonsults affärer.

Trycksaker till mässa

Allt vi levererar är inte digitalt så när Henrik och Mathias berättade om en mässa i augusti såg vi till att bistå med trycksaker som synkar med nya hemsidan. Slutresultatet blev en folder som presenterar företaget och summerar deras tjänster. Som komplement till foldern tog vi fram en rollup för extra bra synlighet på mässan.

Både vi och kunden är nöjda med resultatet av både hemsidan och trycksakerna som nu håller en konsekvent linje i design och tonalitet.

Nyfiken på Alltikonsult? Besök deras hemsida här

Senaste inläggen

UX och UI-trender hösten 2025

Designvärlden förändras i rasande fart, och inom UX och UI händer det verkligen mycket just nu. Vi ser en tydlig trend mot mer personliga och varumärkesnära upplevelser där användaren står

AI överallt och hela tiden

Ingen kan ha missat vilken storm av utveckling som sker inom AI. Nya modeller med vässade algoritmer släpps och nya användningsområden dyker upp. Det var inte så fasligt längesedan som

Nu kör vi igång efter semestern

Efter en välförtjänt sommarpaus är vi tillbaka på kontoret med ny energi, fräscha idéer och en stor dos pepp inför höstens alla projekt. Kaffemaskinen går varm, inkorgen plingar igen och

Frisk luft och fräsch design – Ventilera tar nästa steg online

När ett företag har koll på ventilation så märks det – inte bara i luften, utan också i hur de bemöter sina kunder. Ventilera i Göteborg är ett mindre bolag

SENASTE NYTT

UX och UI-trender hösten 2025

Hittar du inte det du söker?

Faktum är att de flesta av våra kundprojekt börjar med ett förutsättningslöst möte över en kopp kaffe. Tillsammans kan vi hitta den webblösning som passar just er bäst. Kontakta oss så hittar vi en dag som passar för ett möte.

0%